Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: Vašington nije predložio da se obnove pregovori o kontroli strateškog naoružanja - uprkos što je Bajden tvrdio suprotno. Peking će sam doneti odluku o mogućem učešću Kine u pregovorima
Hronika

Sergej Lavrov: Vašington nije predložio da se obnove pregovori o kontroli strateškog naoružanja - uprkos što je Bajden tvrdio suprotno. Peking će sam doneti odluku o mogućem učešću Kine u pregovorima

PDF Štampa El. pošta
subota, 06. avgust 2022.

SAD nisu dale nikakve predloge u vezi sa sporazumom o kontroli naoružanja koji bi potencijalno mogao da zameni Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja (Novi START), izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

„U trenutnom stanju razvoja spoljnih odnosa, nisu čak ni predlagali da se ti razgovori obnove... Nije bilo zahteva za ponovno otvaranje ovog pregovaračkog procesa“, rekao je Lavrov.

On je primetio da je Zapad „razvio naviku da objavljuje na mikrofonu, a zatim zaboravlja na to“.

Lavrov je prokomentarisao i moguće učešće Kine u pregovorima o kontroli naoružanja, ekavši da će tu odluku doneti samo sam Peking.

„Amerikanci savršeno dobro znaju naš stav po ovom pitanju“, rekao je on.

Prema rečima Lavrova, poslednji razgovori o zameni Novog START-a nakon njegovog isteka 2026. godine vođeni su prošle godine. Posle dve runde razgovora o tom pitanju, američka strana je napravila pauzu, rekao je on.

Izjava ruskog ministra spoljnih poslova usledila je nakon što je američki predsednik DŽo Bajden rekao da je Vašington spreman da pregovara sa Rusijom o „novom okviru kontrole naoružanja“.

„Danas je moja administracija spremna da ekspeditivno pregovara o novom okviru za kontrolu naoružanja koji bi zamenio `Novi START` kada on istekne 2026. godine. Ali za pregovore je potreban voljan partner koji deluje u dobroj veri“, rekao je Bajden, pozivajući se na važan dokument koji postavlja ograničenja o broju strateških nuklearnih projektila i bojevih glava koje drže Rusija i SAD.

Bajden je takođe pozvao Peking da se pridruži dijalogu o nuklearnom razoružanju, rekavši da Kina „ima odgovornost“ kao država sa nuklearnim oružjem „da se uključi u pregovore koji će smanjiti rizik od pogrešne procene i pozabaviti se destabilizujućom vojnom dinamikom“.

Moskva je više puta pozivala SAD da bezuslovno produže sporazum za još pet godina, dok je Vašington tokom predsedavanja Donalda Trampa izneo različite predloge, posebno govoreći da želi da se Kina pridruži. Neposredno pre nego što je ugovor trebalo da istekne u februaru 2021. godine, produžen je nakon što je Bajden položio zakletvu.

Peking je, međutim, odbacio pokušaje bivše američke administracije da je uvuče u okvire i odbio da se pridruži pregovorima o proširenju američko-ruskog sporazuma. Kina je saopštila da je njen nuklearni arsenal premali u poređenju sa arsenalima SAD-a i Rusije.

(RT)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner